kamen zed bez spary

 

Sluneční zážení a dešťová voda jsou zdroje, které nám příroda poskytuje zdarma, proto je rozumné je využívat ku prospěchy zahrady i domácnosti. Zejména dešťová voda je však zdroj velmi nestabilní a různorodý. Střídají se období intenzivních či méně intenzivních srážek s obdobími abnormálně suchými. Proto je potřeba systém pro jímání dešťové vody správně navhnout. Obecně ale platí, že je potřeba zbudovat retenční nádrž pro jímání dešťové vody, kterou bude možné dále využívat jako zdroj užitkové vody.

 

Návrh retenční nádrže

U některých budov je rozumné umístit retenční nádrž přímo pod střechou a vodu dále využívat jako užitkovou vodu (například pro splachování). V takovém případě je potřeba navrhnout komplexní systém vodního hospodářství v budově. Při využití nádrže o kapacitě například 5m3 bude tato nádrž při plném naplnění vážit přes 5tun a to není žádný drobek. V tomto článku se ale budeme věnovat běžnému využití dešťové vody pro zálivku zahrad u rodinných romů. Retenční nádrž umísťujeme ideálně pod zem.

Jako poznámku na okraj uveďme, že často používaná IBC nádrž o objemu 1m3 pro účely zalévání zahrady nevyhovuje z hlediska kapacity a stínění proti slunečnímu svitu a z toho důvodu není příliš podporována ani dotačními fondy.

 

Objem nádrže

Nejprve je potřeba definovat objem retenční jímky. Do výpočtu musíme zahrnout rozsah a materiál plochy pro jímání dešťové vody, plochu zahrady, kterou potřebujeme zavlažovat, ale také specifika dané lokality z hlediska srážkové aktivity - výsledkem je optimální kapacita dešťové jímky. Ze zkušenosti můžeme doporučit optimální minimální objem dešťové nádrže 3m3, ale zároveň platí, že čím větší objem, tím lépe. Zákaznící se často domnívají, že si vystačí s objemem nádrže 1-2m3, ale to platí pouze v případě období bohatém na dešťové srážky. Pokud nastane dlouhotrvající bezsrážkové období, takto malou nádrž lze spotřebovat už za několik dní. Pokud se rozhodnete mít na zahradě i vodní prvek, jako například zahradní jezírko, biotop, v parném dni se voda bude odpařovat a bude potřeba ji doplňovat.

 

111111

 

Zároveň musíme posoudit ekonomickou stránku projektu. Větší nádrž znamená větší investici, rozhodně však neplatí, že dvojnásobná kapacita nádrže znamená dvojnásobnou investici, protože řada nákladů bude v konstaní výši.

 

Typy nádrží

22V zásadě máte na výběr ze 3 materiálových nabídek, přičemž každá má nějaké výhody a nevýhody:

 • plastová samonosná nádrž
  • výhoda se projeví při lehké instalací v propustném podloží bez podzemní vody
  • nevýhodou je nebezpečí "vyplavání" nebo vnějších zátěží, pro které není dimenzována
 • betonová nádrž
  • výhodou je vysoká odolnost  a při využití prefabrikované nádrže i snadná instalace
  • nevýhodou může být její tvar a práce s betonem
 • kombinovaná (plastový korpus vyplněný betonem)
  • výhodou je relativně malý objem transportovaných materiálů i slušná únosnost
  • nevýhodou může být vyšší pracnost

 

Statika

Je nezbytné vzít v úvahu, že na podzemní nádrž mohou působit velké síly ze všech stran a nádrž musí těmto silám odolat.

Základním zatížením působí okolní zemina, případně i voda umístěná v nádrži. Při naplnění nádrže se síly vyrovnají, ale někdy nádrž může být prázná. Na to jsou jímky připravené a odolávají tlaku zeminy svým tvarem. Problém by mohl nastat při zvýšené zátěži (pohyb vozidel či těžších strojů, příliš mocná vrstva zeminy nad jímkou, nestabilizovaný svah vedle nádrže apod.). Zároveň může nastat, zejména pokud je nádrž umístěna v málo propustném podloží, zatopení objektu podzemní vodou (případně dešťovou vodou, která nateče do okolí objektu) a pokud je nádrž prázdná, bude vytlačována silou rovnající se váze kapaliny tělesem vytlačené (v případě nádrže objemu 3m3 je to síla směřující vzůru odpovídající 3 tunám).

Nezapomeňme, že při realizaci nádrže bude nutno vyhloubit jámu přes 2m hlubokou. V závislosti na typu horniny je nutno přijmout opatření na ochranu pracovníků a okolních staveb.

 

 

Příslušenství (5P)

Nádrž samotná nestačí, ta pouze uchovává vodu, kterou jsme nasbírali. Součástí retenční nádrže musí být další příslušenství, které je nezbytné, protože zajišťuje správnou funkci nádrže. Můžeme je popsat jako 5P:

 

Předfiltr

Je vhodné nepodceňovat úlohu filtru pevných částic a to zejména v situaci, kdy hrozí zanášení nádrže biologickým materiálem a jeho zbytky. Tento materiál by zhoršoval kvalitu vody a samozřejmě také ohrožoval tlakové čerpadlo. V případě žádosti o dotaci je předfiltr nezbytnou podmínkou.

 

Přepad a vsakování

Co s vodou, která se již do nádrže nevejde? Přepadem musí odtékat pryč. Jelikož je standardem zpracování dešťových vod v rámci pozemku, bude potřeba zbudovat vsakovací těleso, jehož kapacitu lze spočítat v závislosti na konstrukci vsaku, jímací ploše dešťových vod a propustnosti podloží.

 

Přívod elektro

Zní to jako drobnost, ale pro čerpání vody bude potřeba nejprve zajistit elektřinu pro pohon čerpadla. Je potřeba respektovat elektroinstalační předpisy a normy. Zároveň je potřeba počítat s omezenou délkou přívodního kabelu čerpadla. Zjednodušeně řečeno budete potřebovat eletrický rozváděč v dosahu nádrže a dostatečně dimenzované podzemní trasy pro vedení elektro rozvodů.

 

Ponorné čerpadlo a rozvod vody

Pro reteční nádrže dešťových vod se zpravidla používají tlaková čerpadla, které vzhledem k hloubce nádrží, nemusí mýt takový výtlak, jako čerpadla v hlubokých studních. Přesto je potřeba ověřit výpočtem, zda zvolené čerpadlo má dostatečný výtlak pro zajištění čerpání vody z jímky a dále až do nejodlehlejších míst zahrady, která potřebujeme zavlažovat.

Čerpadlo může být buď automatické, které udržuje stálý tlak v potrubí a rozvod vody je tak vždy připraven transportovat vodu k místu určení, nebo manuálně spouštěné.

Technicky je jedno, zda budete přenášet zahradní hadici po zahradě, nebo zbudujete podzemní rozvod zahradní vody se satelitními vývody zahradního vodovodu. Z estetického hlediska můžeme doporučit druhou možnost. Sloupky s vývody zahradního vodovodu jsou samostatnou kapitolou zavlažování zahrady, protože ne všechno, co je nabízeno jako zahradní kohout, je vhodné - doporučujeme použít zahradní kohouty, které pozvednou estetickou hodnotu vaší zahrady a zároveň budou snadno udržovatelné.

 

37373737

 

Péče a údržba

Nádrž se v každém případě bude zanášet usazeninami, které nemusí prospívat čerpadlu ani zahradním rozvodům vody. Doporučuje se jednou ročně vyjmout ponorné čerpadlo, zkontrolovat jej a případně vyčistit nasávací partie. Podle míry zanášení bude občas dobré vyčistit i dno nádrže.

Určitě nezapomeňte před zimou systém zahradního vodovodu vypustit, aby obsažená voda nezamrzla a nepoškodila součásti rozvodu.

 

Dotace

Státu podřízené instituce poskytují dotace na projekt a realizaci zařízení pro zpracování a využití dešťových vod, která se zpravidla pohybuje v nižších desítkách tisíc korun. Pro získání dotace je potřeba podat žádost, jejíž součástí je odborný posudek a popis systému.

 

Naše firma se zabývá projekty a realizací zahrad od prvotního návrhu až po realizaci "na klíč" a to včetně potřebných technologií včetně jímání dešťové vody, zahradních rozvodů a automatických závlah. Pro zájemce o získání dotace nabízíme zajištění podkladů k žádosti včetně odborného posudku.

 

 * c

Elegantní kousky z masivního dřeva si prohlédněte zde

Kontakt

 

Ladislav Nevlida, DiS.

jednatel společnosti, konzultant, realizace

 

+420 603 498 844 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Ladislav Nevlida, DiS. působí také jako nezávislý subjekt, IČ: 412 26 488

 

Mgr. Jitka Emlerová, DiS. 

zahradní architekt

 

+420 608 845 890 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Mgr. Jitka Emlerová, DiS. je externě spolupracující subjekt PointaArt, IČ: 64561097

 

Číst dál: Kontakty a firemní údaje

 

 

Jsme členy oborových organizací: SZKT a SZÚZ včetně sekcí zelených střech, koupacích jezírek a biobazénů.

 

Vyrábíme elegantní designové produkty ENWOOD z masivního dřeva

Novinky

 

 

 

Jsme firma zabývající se realizací zahrad, zahradní architekturou, stavbou objektů ze dřeva a výrobou originálního zahradního nábytku.

 

Hledáme kolegy

tvoříme zahrady, provádáme údržby zahrad

 • Rozšiřujeme týmy pro zakládání a údržby zahrad
 • Přijmeme nové zahradníky a všestranné řemeslníky i z UK aj.
 • Praxe v zemědělství, lesnictví a stavebnictví cennou výhodou
 • Práce venku v zahradách 12 měsíců v roce převážně ve Středočeském kraji
 • Přátelský kolektiv, seberealizace na zajímavých tvůrčích projektech
 • Platové ohodnocení dle dosažených výkonů, odpovědnosti, samostatnosti, zkušenostech v oboru a s organizací lidí
 • Práce se zahradní technikou, motorovými pilami, křovinořezem, plotostřihem, zakladačem trávníku, štěpkovačem apod.
 • Řidičský průkaz skupiny BE výhodou
 • Časová flexibilita a samostatnost
 • Možnost zapojení se do spolupráce v rámci Vaší živnosti i se svou technikou a dopravními prostředky
 • Podporujeme Váš růst, osobní rozvoj a prohloubení zkušeností


Případné nabídky uvítáme na telefonu +420 603 498 844 nebo emailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

 

 

Hledáme pronájem nemovitosti

 

V současnosti hledáme nové venkovní a vnitřní skladovací, výrobní prostory s výměrou 200-400 m2 v lokalitě Praha-západ, popřípadě Praha-východ, Praha.

Případné nabídky uvítáme na telefonu +420 603 498 844 nebo emailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Děkujeme

 

 

^ nahoru