Radotín

Přírodní kámen použitý vhodným způsobem dodává každé zahradě přídodní krásu a odolnost, která může přetrvat věky - a v případě této zahrady také sílu, která pomáhá udržet terénní nerovnost svažitého pozemku ve Vysokém Újezdě na svém místě. Na této zahradě má kamenná zeď významnou estetickou funkci. Návrh zahrady vytvořila Ing. arch. Lenka Malíková ve spolupráci investorem. Kompletace a výsadby rostlin byly provedeny ve spolupráci s Art of Gardening.

@Návrhy zahrad a zahradních staveb %r

Výchozími podmínkami projektu byla relativně malá zahrada trojúhelníkového tvaru s 2 úrovněmi terénu a poměrně soudržným nepropustným podložím. Zahrada náleží k 1/2 dvojdomku, který již je obydlen. Projektantka terénní převýšení překlenula částečně nízkou kamennou opěrnou zdí a částečně svahem, který je osázen trvalkami a dřevinami. V nižší úrovni u domu je navržena dlážděná terasa s pergolou, která je orientována na jih a disponuje stahovacím stíněním. Vedle terasy se nachází i trvalkové záhony a malý trávník skrývající nádrž na dešťovou vodu.

Návrh zahrady, projekt, vizualizaceNávrh zahrady, projekt, vizualizaceArbogard, kamenná opěrná zeď, velkoformátová kamenná dlažba

Terasa se stává hledištěm v přírodním divadle krásy kamene a živé přírody, která je vzhledem k využití svahu jako na dlani. Kulisy divadelní scény navíc doplňuje kromě kamenné zdi i vodní prvek nenápadně skrytý v kamenných valounech, který si přál investor. Čelo kamenné zdi zdobí zahradní kohout ENWOOD z masivního dubu. Na vrcholu svahu se tyčí ovocné a okrasné dřeviny, které byly vysazeny již vzrostlé. Horní úroveň zahrady je využita pro pěstování zeleniny ve vyvýšených záhonech, ovoce a je přístupná po 12 kamenných schodech. Zde se nalézá druhý dubový zahradní kohout využívaný pro zálivku dešťovou vodou z retenční nádrže. Dolní část zahrady je kromě 2 jabloní čistě okrasná. Chodník tvořený velkoformátovou kamennou dlažbou z šedé ruly lemují menší travnaté plochy a záhony s trvalkami a okrasnými dřevinami.

 video

 

Ještě, když zahrada byla mladá a rostliny zatím nebyly příliš vzrostlé, nechal se investor slyšet, že svou zahradu vnímá jako jednu z nejkrásnějších. Využitím přírodních materiálů a přirozeným charakterem je zahrada unikátní.

 Arbogard, kamenná opěrná zeď, velkoformátová kamenná dlažbaArbogard, kamenná opěrná zeď, velkoformátová kamenná dlažbaArbogard, kamenná opěrná zeď, velkoformátová kamenná dlažba Arbogard, kamenná opěrná zeď, velkoformátová kamenná dlažba  Arbogard, kamenná opěrná zeď, velkoformátová kamenná dlažba Arbogard, kamenná opěrná zeď, velkoformátová kamenná dlažba Arbogard, kamenná opěrná zeď, velkoformátová kamenná dlažbaArbogard, kamenná opěrná zeď, velkoformátová kamenná dlažba Arbogard, kamenná opěrná zeď, velkoformátová kamenná dlažba Arbogard, kamenná opěrná zeď, velkoformátová kamenná dlažbaArbogard, kamenná opěrná zeď, velkoformátová kamenná dlažba Arbogard, kamenná opěrná zeď, velkoformátová kamenná dlažba 

Realizace zahrady byla výzvou z důvodu poměrně omezeného prostoru pro pohyb mechanizace a také z důvodu nepropustného podloží. Zemní práce přesto dokázal obsloužit malý bagr a univerzální nakladač, který na místo dopravil dostatečné množství zahradního substrátu pro vyživení a prokypření málo úživného podloží. A také potřebné kamenivo. Podloží je málo propustné, proto bylo potřeba realizovat drenáže opěrné zdi i všech pochozích ploch a vodu odvést do vsakovacích objektů v nižších částech, které se již na pozemku nacházely.

Opěrná zeď je postavena z výběrového vápence původem z lomu Mořina, který se nalézá poblíž. Kámen je mírně kamenicky opracován pro dosažení těsných spár. Opěrná zeď je od terénu oddělena drenážním štěrkovým zásypem. Celkově bylo využito přes 15 tun stavebního kamene a přes 20 tun podkladních a výplňových štěrků, které tak sami o sobě pojmou kolem 5 m3 vody před tím, než dojde k jejímu zasáknutí. Zahradního substrátu bylo použito přes 30 tun. Stromy byly vysazeny již vzrostlé včetně nového habrového plotu. Realizace probíhala od poloviny roku 2021 do jara roku 2022.

    Realizace zahrad Realizace zahrad Realizace zahrad

 

* c

Elegantní kousky z masivního dřeva si prohlédněte zde

Kontakt

 

Ladislav Nevlida, DiS.

jednatel společnosti, konzultant, realizace

 

+420 603 498 844 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Ladislav Nevlida, DiS. působí také jako nezávislý subjekt, IČ: 412 26 488

 

Mgr. Jitka Emlerová, DiS. 

zahradní architekt

 

+420 608 845 890 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Mgr. Jitka Emlerová, DiS. je externě spolupracující subjekt PointaArt, IČ: 64561097

 

Číst dál: Kontakty a firemní údaje

 

 

Jsme členy oborových organizací: SZKT a SZÚZ včetně sekcí zelených střech, koupacích jezírek a biobazénů.

 

Vyrábíme elegantní designové produkty ENWOOD z masivního dřeva

Novinky

 

 

 

Jsme firma zabývající se realizací zahrad, zahradní architekturou, stavbou objektů ze dřeva a výrobou originálního zahradního nábytku.

 

Hledáme kolegy

tvoříme zahrady, provádáme údržby zahrad

 • Rozšiřujeme týmy pro zakládání a údržby zahrad
 • Přijmeme nové zahradníky a všestranné řemeslníky i z UK aj.
 • Praxe v zemědělství, lesnictví a stavebnictví cennou výhodou
 • Práce venku v zahradách 12 měsíců v roce převážně ve Středočeském kraji
 • Přátelský kolektiv, seberealizace na zajímavých tvůrčích projektech
 • Platové ohodnocení dle dosažených výkonů, odpovědnosti, samostatnosti, zkušenostech v oboru a s organizací lidí
 • Práce se zahradní technikou, motorovými pilami, křovinořezem, plotostřihem, zakladačem trávníku, štěpkovačem apod.
 • Řidičský průkaz skupiny BE výhodou
 • Časová flexibilita a samostatnost
 • Možnost zapojení se do spolupráce v rámci Vaší živnosti i se svou technikou a dopravními prostředky
 • Podporujeme Váš růst, osobní rozvoj a prohloubení zkušeností


Případné nabídky uvítáme na telefonu +420 603 498 844 nebo emailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

 

 

Hledáme pronájem nemovitosti

 

V současnosti hledáme nové venkovní a vnitřní skladovací, výrobní prostory s výměrou 200-400 m2 v lokalitě Praha-západ, popřípadě Praha-východ, Praha.

Případné nabídky uvítáme na telefonu +420 603 498 844 nebo emailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Děkujeme

 

 

^ nahoru