(aby vydržela co nejdéle)
Terasa je místo, kde si můžete příjemně posedět a strávit pohodové chvíle ať už sami nebo ve společnosti blízkých a přátel. Venkovní dřevěné terasy jsou však neustále vystaveny různým vlivům počasí ostrému slunci, dešti a sněhu.
A nejen to. Spadané listí, stopy po posledním grilování a opotřebení každodenního života je prostě znát. Dřevo je obzvláště citlivé, a proto je péče o dřevěnou podlahu zejména důležitá, aby terasa vypadala atraktivní i po letech. Jakou údržbu si však dřevěná terasa vyžaduje a nač byste při ní neměli zapomínat?
Proč je péče o dřevěnou terasu důležitá?
Dřevo je přírodní materiál, zdravotně nezávadné, ekologické, příjemné na pohled i na dotek a vytváří příjemnou atmosféru. A právě z těchto důvodů si ho většina lidí cení. Můžete jej využívat v jeho přírodní podobě bez povrchových úprav nebo povrchově ošetřené, aby vydrželo co nejdéle a udrželo si tak svéj vzhled.
Co způsobuje změny dřevěných konstrukcí?
-
UV záření,
-
výkyvy teplot,
-
působení vody
UV záření |
Výkyvy teplot a působení vody |
Slunce způsobuje šedivění dřeva, kterého si můžeme všimnout i na starých budovách. | Dešťová voda při dlouhotrvajících deštích, dokáže proniknout i přes povrchovou vrstvu dřeva. Voda a výkyvy teplot způsobují to, že dřevo mění tvar a rozměr, čímž vznikají trhliny. |
Jak se starat o dřevěnou podlahu?
Každý povrch a materiál má svá specifika, a proto je potřeba vědět, jakou péči dřevu poskytnout. Dřevo je přírodní materiál a kvůli svému teplému povrchu je velmi oblíbený při volbě povrchu teras i při realizování zahrad. Za předpokladu, že nechcete péči o dřevo nechat na přírodě, vyžaduje ochrana terasy větší péči. Pravidelná údržba, nátěry, těsnění, mytí a každodenní péče mají vliv na její životnost.
Tipy pro péči
Terasu pravidelně kontrolujte
Jedním z klíčových bodů dobré péče je pravidelná kontrola terasy. Terasu udržujte čistou, zejména, když na podzim padá listí.
Vyměňte poškozené díly
Je dobré příležitostně vyměňovat i zlomená nebo poškozená prkna. Pokud máte více dílů, které je třeba vyměnit, zvažte výměnu všech najednou, abyste získali jednotný vzhled se strukturální integritou.
Běžné čištění terasy
Na zcela běžné čištění povrchu vám postačí i kartáč a čistá voda.
Postup pro čištění dřevěné terasy:
-
Terasu očistěte od hrubých nečistot, odstraňte kameny a listí.
-
Celou terasu zameťte a povrch jemně navlhčete čistou vodou.
-
Připravte si vhodný čistící prostředek na dřevěné terasy a naneste ho po celé terase.
-
Po nanesení čisticího prostředku počkejte cca 15 minut a poté jemně vykartáčujte povrch ve směru vláken desek.
-
Potom terasu pečlivě opláchněte, a pokud je to vhodné, využijte vysokotlaký čistič (wapku).
- Pokud má kontrukce ochranný nátěr a ten již není celistvý, začněte uvažovat o jeho obnově.
Vysokotlaké čištění
Součástí péče o zachování kvalitní podlahy je řádné čištění 1-2 krát za rok. Před čištěním odstraňte veškerý nábytek, dekorace, hračky či rostliny v květináčích.
Velmi důležité, při tomto typu čištění je nastavení správného tlaku. Při velmi vysokém tlaku hrozí poškození terasy, a proto vám doporučujeme použít speciální prostředky na ošetření dřevěného povrchu, které vyčistí nejen povrch, ale odstraní i nečistoty, plísně a houby.
Tip: Po důkladném vyčištění můžete terasu naolejovat ochranným přírodním olejem nebo jiným ochranným prostředkem, který oživí její barvu a zvýrazní kresbu dřeva.
Barvení a nátěr terasy
Existuje mnoho druhů nátěrů, kterými můžete ošetřit dřevěné povrchy. Jak jsme zmínili, terasy jsou vystaveny vlivům měnícího se počasí a je třeba ji v pravidelných intervalech renovovat. Na to se hodí dopřát jí ochranný nátěr.
Olejový nátěr ochrání vaši terasu před sluncem, naimpregnuje ji, zabrání přírodnímu vyblednutí a obnoví její vzhled. Některé olejové nátěry nabízejí i ochranu před houbami a plísněmi.
První ochranný nátěr:
-
olej aplikujte ihned po montáži, u některých dřevin můžete počkat i 1-2 týdny
-
olej nanášejte jemným štětcem nebo válečkem z mikrovlákna
-
dbejte na rovnoměrné nanášení v tenké vrstvě a ve směru vláken dřeva
-
olej na povrchu nechte dobře vyschnout (v závislosti na podmínkách asi 4 hodiny)
Tip: Nenanášejte příliš silnou vrstvu oleje, olej tak nepronikne do dřeva.
Úplné vyschnutí oleje může trvat 10 až 14 dní. Naolejovaná terasa by vám měla v průměru vydržet 2 až 3 roky bez potřeby oprav ochranným nátěrem.
Zešednutí dřeva
Většinou každé neošetřené dřevo v exteriéru pod vlivem povětrnostních podmínek postupně zešedne. Zešednutí je přirozený proces akceptovatelný pro řadu konstrukcí umístěných v zahradě nevyjímaje masivní zahradní nábytek.
Pokud ovšem chcete šednutí zabránit nebo jej oddálit, můžete aplikovat speciální ochranný olej s UV zářením, minimálně dvakrát ročně, a to na jaře a na podzim. Terasa si tak zachová zářivou barvu a prodlouží se její životnost. Pokud tvoří šedou vrstvu jen tenký film, stačí dřevěnou terasu vykartáčovat s použitím vhodného čisticího prostředku na terasy.
Příprava terasy na zimu
Pro přípravu si za rezervujte alespoň jeden den a dobrou náladu. Předtím, než se pustíte do práce, připravte si vše, co budete potřebovat:
-
Účinný čisticí přípravek na důkladné hloubkové vyčištění dřeva
-
Olej na údržbu teras, který chrání dřevo před vysušováním a usazováním nečistot
-
Nářadí jako hadry, vědro s vodou, štětec, kartáč a váleček s krátkým vlasem
Postup:
Pokud vám počasí bude přát, čištění stihnete i do 4 hodin, samozřejmě v závislosti na velikosti terasy.
Povrch terasy vyčistěte, aby se zlepšila penetrace oleje a nevytvářely se skvrny. Udělejte tak však minimálně jeden den před olejováním, aby povrch dokonale vyschl. Také se ujistěte se, že všechna poškozená místa jsou opravená a přebroušená.
Olejování
Po dokonalém čištění si terasa zaslouží regeneraci olejem. Dřevěnou terasu doporučujeme ošetřit olejem alespoň jednou ročně.
-
Olej promíchejte a nanášejte štětcem nebo válečkem v tenkých vrstvách.
-
Po 20 minutách po nanesení setřete přebytečný olej.
-
Pozor! Pokud se po vyschnutí terasy objeví skvrny, je třeba postup zopakovat.
-
Povrch dřevěné terasy nechte řádně zaschnout alespoň 24 hodin. Na takto ošetřené podlaze by se nyní nemělo chodit, dokud olej zcela neztvrdne. Teprve pak si můžete naplno vychutnávat krásnou terasu.
Po ošetření by vaše terasa měla vypadat opět jako nová.
Věříme, že vám naše rady a tipy pomohou k udržení vysněné terase. Pokud si nejste jisti, co všechno k vaší terase potřebujete, určitě se obraťte na profesionály.