3

 aneb pár rad, jak se vyhnout zahradním kýčům

Zahrada pro nás představuje místo odpočinku a úniku za kouskem přírody. Měli jste náročný den v práci, venku svítí sluníčko a vy se těšíte až se uvelebíte na zahradě s šálkem kávy a oblíbenou knížkou. Jak si ale udělat pohodlí na vaší zahradě a nezabruslit přitom ke klasickým kýčovitým předmětům?

 

Co na zahradu patří?

Součástí každé zahrady by mělo být příjemné posezení. Jestliže chcete vaši zahradu naplno využívat, nezapomeňte si tam udělat i svůj kousek pohody. Určitě v tomto směru spousta z vás ocení ratanový nábytek, který je pro zahradní účely přizpůsoben. Nemusíte se totiž bát, že se zašpiní nebo že mu ublíží déšť. Díky materiálu, ze kterého je vytvořen při znečištění stačí otřít a a voda se do něj nevsákne. Ale sichr je sichr a i tento nábytek samozřejmě můžete přikrýt.

 

Posezení v příjemném chládku

Když si představíte slunečný horký den, nemusí vás představa posezení na zahradě lákat. Z práce spěcháte domů do chladu. Pokud je ale součástí posezení venku zahradní pergola, která vám poskytne příjemný a chladivý stín, jistě svou představu z gauče přesunete ven na čerstvý vzduch.

333

Součástí každé zahrady by měl být nějaký strom. Pokud bude ovocný, je to plus pro vás, že máte přes léto domácí ovoce. Každopádně hlavním důvodem je to, že vám vytváří přírodní stín a dodává celé zahradě jakési kouzlo. Jestliže pod takovýto strom umístíte například dřevěnou lavičku, bude to na vás působit velice uklidňujícím dojmem a rázem máte další místo k odpočinku.

Pokud tomu vaše prostory dovolí, využijte zahradu pro ty nejlepší účely. Záhon s květinami vám při každém pohledu vdechne život do žil a energie, kterou z přírody můžete čerpat bude nekonečná.

 

Pozor na sošky

Jestliže máte rádi umění a rádi byste krom živých rostlin měli na zahradě i vaši oblíbenou sochu, tak buďte opatrní. Zahradní trpaslík je sice veselý a barevný, ale je to jeden z největších kýčů, které na zahradu můžete postavit.

Jestliže i tak trváte na soše, vyberte nějakou méně nápadnou, třeba čistě vytesanou z kamene nebo ze dřeva. Její umístění by nemělo být uprostřed zahrady všem na očích, ale spíše naopak. Postavte ji někam do ústraní, kde na ni budete hezky vidět, ale nebude rušit celkový dojem a poutat veškeroou pozornost. Bonusem je, pokud ladí k nějakým rostlinám.

 

Další věci, které na zahradě leckdo ocení

Zahrada by měla být nejen k odpočinku, ale také k užitku. Vy jste ti šťastlivci, kteří mají kousek přírody jen sami pro sebe. Tak ho pořádně využijte. Pěstujte vlastní ovoce, zeleninu a bylinky.

 

Vlastní záhon a zahrádka

Takový vyvýšený záhon se zeleninou může vypadat velice hezky. Záhon vybudujte někde po straně zahrady nebo v její zadní části, aby nebyl moc nápadný, ale zároveň se nedal přehlédnout. Je obecně známo, že zahrádkářské práce uklidňují duši a regenerují tělo. Navíc budete mít domácí zeleninu, která chutná o to lépe, když vy jste ti, kdo ji vypěstovali. Pro ty co mají zahrádkaření jako vášeň, existuje i řada grow boxů (pěstebních boxů), díky kterým lze vypěstovat i ty nejnáročnější rostliny. I když dnes už tyto boxy nejsou na pohled nijak zlé, umístěte ho někam do ústraní.

 

Vodní relax

Snad každé dítě touží po bazénu. Dnešní doba je velice bohatá na jejich výběr. Pokud chcete zachovat přírodní vzhled, objevují se na trhu tzv. koupací jezírka. Takové jezírko vypadá zcela přírodně, i když je přizpůsoben koupání. Rozhodně do něj nedávejte ryby a žádné lekníny. Tyto jezírka mají sloužit jako náhražka klasických bazénů. A když není koupací jezírko nic pro vás a raději dáte přednost klasickému bazénu, pro hezký vzhled vaší zahrady dejte přednost bazénům zapuštěným do země. Neruší celkový design zahrady a děti ho určitě ocení.

 

Vířivka

 

Milovníci relaxace jistě ocení luxusní vířivky do zahrady. Tyto vířivky se dobře vyjímá v blízkosti domu a vypadá honosně. Navíc relaxovat v ní lze i v chladnějším počasí.

Závěrem můžeme konstatovat, že při vytváření ideální zahrady se nemusíte držet zarytých pravidel. Je zcela na vašem vkusu, co vám padne do oka a co nikoliv. Nicméně nezkažte si vaši vlastní přírodu kýčemi a myslete na ty radostné a klidné chvilky, které na zahradě můžete strávit.

 


Elegantní kousky z masivního dřeva si prohlédněte zde

Kontakt

 

Ladislav Nevlida, DiS.

jednatel společnosti, konzultant, realizace

 

+420 603 498 844 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Ladislav Nevlida, DiS. působí také jako nezávislý subjekt, IČ: 412 26 488

 

Mgr. Jitka Emlerová, DiS. 

zahradní architekt

 

+420 608 845 890 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Mgr. Jitka Emlerová, DiS. je externě spolupracující subjekt PointaArt, IČ: 64561097

 

Číst dál: Kontakty a firemní údaje

 

 

Jsme členy oborových organizací: SZKT a SZÚZ včetně sekcí zelených střech, koupacích jezírek a biobazénů.

 

Vyrábíme elegantní designové produkty ENWOOD z masivního dřeva

Novinky

 

 

 

Jsme firma zabývající se realizací zahrad, zahradní architekturou, stavbou objektů ze dřeva a výrobou originálního zahradního nábytku.

 

Hledáme kolegy

tvoříme zahrady, provádáme údržby zahrad

 • Rozšiřujeme týmy pro zakládání a údržby zahrad
 • Přijmeme nové zahradníky a všestranné řemeslníky i z UK aj.
 • Praxe v zemědělství, lesnictví a stavebnictví cennou výhodou
 • Práce venku v zahradách 12 měsíců v roce převážně ve Středočeském kraji
 • Přátelský kolektiv, seberealizace na zajímavých tvůrčích projektech
 • Platové ohodnocení dle dosažených výkonů, odpovědnosti, samostatnosti, zkušenostech v oboru a s organizací lidí
 • Práce se zahradní technikou, motorovými pilami, křovinořezem, plotostřihem, zakladačem trávníku, štěpkovačem apod.
 • Řidičský průkaz skupiny BE výhodou
 • Časová flexibilita a samostatnost
 • Možnost zapojení se do spolupráce v rámci Vaší živnosti i se svou technikou a dopravními prostředky
 • Podporujeme Váš růst, osobní rozvoj a prohloubení zkušeností


Případné nabídky uvítáme na telefonu +420 603 498 844 nebo emailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

 

 

Hledáme pronájem nemovitosti

 

V současnosti hledáme nové venkovní a vnitřní skladovací, výrobní prostory s výměrou 200-400 m2 v lokalitě Praha-západ, popřípadě Praha-východ, Praha.

Případné nabídky uvítáme na telefonu +420 603 498 844 nebo emailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Děkujeme

 

 

^ nahoru